Vonkajšie osvetlenie

Vonkajšie osvetlenie pre dokonalú atmosféru na záhrade

Vonkajšie osvetlenie je pre očarujúcu a bezpečnú záhradu nevyhnutné, a preto ponúkame široký výber vonkajších svietidiel. Naše vonkajšie svetlá vytvoria jedinečnú atmosféru v každej zahrade.

#ShowMore#

Ponúkame vonkajšie lampy, vonkajšie svietidlá na senzor, vonkajšie svietidlá na baterky či solárne vonkajšie svietidlá. V ledmarket.sk máme pre každého osvetlenie na záhradu alebo terasu. Stačí si vybrať. 

Podľa akých parametrov vyberať vonkajšie osvetlenie? 

Nie je svetlo ako svetlo. Je potrebné rozlišovať medzi svietidlami do vnútorných a vonkajších priestorov. Každé z nich má totiž svoje parametry. Pokiaľ si vyberáte vonkajšie osvetlenie,  treba si na začiatku odpovedať na základné otázky: 

 • Prečo si chcem vonkajšie svetlo zaobstarať? Bude jeho účel skôr funkčný alebo dekoratívny? 
 • Ktoré miesta vo vonkajších priestoroch môjho domu potrebujú osvetliť? 
 • Akú intenzitu svetla budem pre jednotlivé miesta potrebovať? 

Odolnosť vonkajších svetiel 

Veľmi dôležitá je odolnosť vonkajších svetiel. Na rozdiel od tých v domácnosti tieto typy osvetlenia musia odolávať vplyvom počasia, ako je dážď, mráz, ale tiež veľké horúčavy a ďalšie vplyvy. 

Vonkajšie osvetlenia sú vyrobené tak, aby sa zamedzilo prieniku vody či prachu do svietidla. Odolnosť sa označuje písmenami IP a ďalej nasleduje číslo, ktoré informuje o samotnej odolnosti. Prvá číslica prináša informáciu o ochrane pred vniknutím prachu, druhá o ochrane pred vniknutím vody. 

Platí jednoduchá poučka - čím vyššie číslo za IP, tým vyššia ochrana. Do vonkajších priestorov sa oplatí využívať osvetlenie s označením IP65, ktoré ustojí aj väčšie dažde. Pokiaľ zháňate osvetlenie do bazénu, hľadajte označenie aspoň IP68. 

Životnosť vonkajších svetiel 

Ak nechcete svetlá vo vonkajšom prostredí rok čo rok meniť, zamerajte sa aj na životnosť svietidiel. Tá je daná obvykle materiálom, z ktorého je svietidlo vyrobené. Ako optimálny sa javí hliník v kombinácii s tvrdeným sklom, najmä ak potrebujete svetlo na osvetlenie cestičiek v záhrade alebo napr. zháňate nájazdové osvetlenie. 

Čo sa týka ďalších typov vonkajšieho osvetlenia, ako sú nástenné alebo stropné vonkajšie svietidlá, dobrými materiálmi sú okrem hliníku a skla tiež oceľ alebo vysoko odolný plast. 

Úspora vonkajších svetiel 

Finančná úspora je príjemným bonusom, ktorý dokážu vonkajšie svetlá ponúknuť. Je však treba vedieť, po ktorých svetlách siahnuť. Medzi obľúbené úsporné riešenia patrí využitie LED osvetlenia, využitie svietidiel s pohybovým senzorom alebo solárnych svietidiel. 

LED osvetlenie 

Typ LED osvetlenia sa na českých záhradách objavuje stále častejšie - šetrí energiu a v porovnaní s klasickou žiarovkou má aj dlhšiu životnosť. To je často dôvodom, prečo si ľudia do vonkajších priestorov vyberajú práve LED osvetlenie. 

Naša rada: Nepoužívajte ako zdroje svetla úsporné žiarovky. Aj v tomto prípade najlepšie fungujú LED žiarovky. Okamžite poskytujú 100 %-ný jas.

Svietidlá s pohybovým senzorom 

Svietidlá s pohybovým senzorom sa v rámci vonkajšieho osvetlenia využívajú stále častejšie. Veľa druhov zahradných lámp už má integrovaný pohybový senzor. V našej ponuke nájdete nástenné svietidlá s pohybovým senzorom aj solárne osvetlenia s pohybovým snímačom. 

Prečo sú svetlá s pohybovým senzorem také obľúbené? Dôvod je veľmi jednoduchý. 

Len si predstavte takúto situáciu: Tašky s nákupom v rukách, kľúč niekde hlboko vo vrecku alebo kabelke a cesta k domu cez záhradu pred vami. Vonkajšie svietidlá s pohybovým senzorom vám zaistia svetlo presne vo chvíli, kedy to potrebujete. Neplytváte  vďaka nim energiou ani neprispievate k nežiadúcemu svetelnému smogu.

Výhody pohybových senzorov:
 • Väčší komfort vďaka automatickému rozsvieteniu svetla
 • Menšie riziko zranenia - ľahšie a rýchlejšie zbadáte stupne schodov alebo kameň na ceste
 • Úsporné a ekologické - svetlo sa rozsvieti len vtedy, keď je to potrebné
 • Väčšia bezpečnosť na pozemku - nezvaní hostia sú naozaj neradi stredom pozornosti

Solárne svietidlá 

Využívať solárne osvetlenie na vašej záhrade vám môže priniesť mnoho výhod.

Tento spôsob svietenia je ekologický, keďže využíva alternatívne zdroje energie. Solárne osvetlenie vám šetrí čas aj peniaze, veľmi jednoduchá je tiež ich inštalácia.

Intenzita osvetlenia

Hodnotu svetelného toku udávajú lumeny. Viete však, ako určiť, koľko lumenov vlastne potrebujete pre vaše záhradné osvetlenie? Konečný výber záleží na vás - čím viac lumenov, tým intenzívnejšie osvetlenie. 

Inak intenzívne osvetlenie budete potrebovať k osvetleniu príjazdovej cesty, iné na stropné svietidlo k posedeniu s priateľmi a inú intenzitu svetla vyžadujú dekoratívne záhradné lampy slúžiace k osvetleniu vašich záhonov. Práve účel, na ktorý chcete vonkajšie svietidlo používať, určuje koľko lumenov by vonkajšie svietidlo malo mať.

Pre základné osvetlenie v miestnostiach možno využiť jednoduchý výpočet -  na 1 m² sa obvykle počíta 100 lumenov, v miestnostiach, kde je treba viac svetla, ako sú kuchyne alebo pracovne sa počíta aj s 300 lumenmi na 1 m². 

Intenzita osvetlenia ovplyvňuje osvetlenosť plochy, na ktorú dopadá zo svietidla svetelný tok udávaný v lumenoch. Intenzita osvetlenia sa bežne udáva v luxoch (lx). 

Odporučená intenzita osvetlenia (v lx) na

Ideálne vonkajšie priestory pre toto osvetlenie 

50 -75 lx

chodníky okolo domu, dekoratívne záhradné osvetlenie 

100 lx - 150 lx

osvetlenie vchodových dverí 

200 lx - 300 lx

osvetlenie v pergole, v dielni 

Druhy vonkajších svietidiel od A po Z

Ponuka vonkajšieho osvetlenia je naozaj široká, a tak môže byť ťažké si vybrať. Preto prinášame nasledovný prehľad vonkajších svietidiel a ich výhody, aby váš výber mohol byť o trochu ľahší.

 • stropné svietidlá
 • nástenné svietidlá
 • nájazdové svietidlá
 • záhradné lampy
 • solárne svietidlá
 • svietidlá s pohybovým senzorom
 • osvetlenie domového čísla
 • vonkajšie technické svietidlá

Stropné svietidlá

Stropné osvetlenie je pravdepodobne tým najzákladnejším. Využitie nájde v každej domácnosti aj na terase. Pýtate sa, ako sa líšia vonkajšie stropné svietidlá od tých vnútorných?

Tieto dva typy osvetlenia sú si naozaj podobné, a tak niekomu môžu rozdiely medzi nimi uniknúť. Pritom sú pomerne zásadné.

Vonkajšie stropné svietidlo oproti tomu určenému do interiéru musí mať špecifické vlastnosti pre použitie v exteriéri. Jednou z nich, a vlastne tou najzásadnejšou, je ochrana pred dažďom a nečistotami. 

Na trhu sú v ponuke v mnohých vyhotoveniach. Môžu sa líšiť tvarom, veľkosťou, dizajnom a funkčnými prvkami. Dajú sa ľahko spárovať aj so senzorom pohybu, ktorý je obzvlášť užitočný. Bežnou praxou sú tiež v spojení s LED žiarovkami alebo solárnou technológiou, ktorá šetrí energiu, peniaze aj prírodu.

Vonkajšie nástenné svietidlá

Ďalšou alternatívou vonkajšieho osvetlenia sú nástenné svietidlá. Od tých stropných sa príliš nelíšia, aj nástenné vyhotovenie vonkajšieho osvetlenia je možné inštalovať v kombinácii s pohybovým senzorom, LED žiarovkami alebo solárnym systémom a predovšetkým musí byť odolné proti poveternostným vplyvom. 

Faktom je, že by mali byť ešte o niečo rezistentnejšie. Pýtate sa prečo? Na rozdiel od stropných svietidiel, nástenné osvetlenie je často umiestnené v miestach bez prístrešia, a je tak priamo vystavené rozmarom počasia. Hľadajte preto nástenné osvetlenie certifikované proti prieniku pevných a kvapalných častíc. 

V čom teda spočívajú výhody nástenných vonkajších svietidiel? Predovšetkým v tom, že pre ich inštaláciu nepotrebujete strop. Dajú sa pripevniť priamo na stenu všetkých druhov. A pokiaľ vám záleží na dizajne, s čistým svedomím môžeme povedať, že nástenné svetlá majú o niečo rozmanitejšie vyhotovenie. Sú v ponuke v modernom, rustikálnom, industriálnom aj vintage štýle. A tým výpočet pestrosti čo do vzhľadu svietidiel rozhodne nekončí.

Za zmienku stojí tiež fakt, že niektoré nástenné svietidlá zvládnu svietiť zároveň hore aj dole a iné si môžete nasmerovať, kam potrebujete. 

Ďalším skvelým doplnkom sú tiež vonkajšie nástenné svietidlá aj s kamerami, ktoré možno ovládať cez mobilnú aplikáciu. Ich súčasťou je aj reproduktor s interkomom a zvukovým alarmom.

Nájazdové svietidlá

Nájazdové svietidlá, známe tiež ako vonkajšie zapustené osvetlenie, doslova splynú so svojím okolím. Ich účel sa líši a podľa toho aj intenzita osvetlenia apod.

Toto bodové osvetlenie môže mať praktický účel, ako napríklad zvýrazniť príjazdovú cestu ku garáži alebo osvetliť chodník či nebezpečné schody ku vchodovým dverám. Často si ho ľudia volia aj ako dekoratívny prvok zdobiaci záhradu, dominantnú stenu domu alebo umeleckú sochu.

Ve všetkých prípadoch však nájazdové svietidlá poskytujú potrebné osvetlenie, zatiaľ čo jeho zdroj zostáva skrytý.

Zásadnou vlastnosťou týchto svietidiel je určite jeho odolnosť. Samozrejmosťou je rezistentnosť voči vode a nečistotám. Zaujímať by vás mohla aj maximálna záťaž a rýchlosť v prípade, keď budete chcieť cez svetlá jazdiť autom. Áno, nájazdové svietidlá zvládnu aj hmotnosť auta, ak sú k tomu vyrobené. 

Základným tvarom sú svetlá guľaté a hranaté, od štvorca až k obdĺžniku rôznych veľkostí. A napokon, aj toto vonkajšie osvetlenie je možné kombinovať s LED žiarovkami, solárnou technológiou a dokonca senzorom pohybu.

Záhradné lampy

Nedáte dopustiť na romantickú prechádzku parkom za svitu mesiaca a pouličných lámp? Takú atmosféru si môžete vytvoriť aj u vás v záhrade s pomocou záhradných lámp.

Záhradné lampy však nie sú príliš podobné tým, ktoré vidíte v uliciach. Sú oveľa menšie a oveľa elegantnejšie. Maximálna výška týchto lámp je cca 1 meter. Väčšinou sú však oveľa menšie.

Často sa používajú na nasvietenie ciest, záhonov alebo aj väčšieho prvku. V ponuke sú totiž v niekoľkých vyhotoveniach, od stĺpikov so zakončením svietiacim dole, nahor alebo celkove až po hrot s hlavicou umožňujúcou nastavenie osvetlenia na konkrétne miesto či predmet.

Solárne svietidlá

Chcete dodať záhrade trochu romantiky a svetelných akcentov? Solárne svietidlá sú tou správnou voľbou. Že vďaka solárnej energii, ktorá je ekologická, obnoviteľná a veľmi šetrná, vám táto technológia ušetrí nejaké to euro už viete. Ale vedeli ste, že solárny zdroj možno kombinovať hádam so všetkými druhmi vonkajších svetiel?

Solárne svietidlá nájdete v celom rade modelov. Môžu vyzerať ako menšie lampy na zapichnutie do zeme, alebo ako malá soška uprostred vášho záhonu.

Kromě šetrnosti k přírodě a vaší peněžence, je neopomenutelnou výhodou to, že kvůli instalaci nemusíte volat elektrikáře, ani nikam natahovat kabely.

Solárne svietidlá sú na trhu v ponuke s úrovňou jasu až 400 lumenov. Ich výdrž je veľmi individuálna v závislosti na batérii, žiarovke a slnečnom svetle. Vo všeobecnosti však dokážu svietiť 5 až 20 hodín.

Čas nabitia solárnych svetiel je tiež individuálna záležitosť. Prvé nabitie si však žiada trochu trpezlivosti. Pri prvom použití musí byť batéria svietidla plne nabitá, čo môže trvať dva alebo aj desať dní. Všetko závisí od počasia. 

Tip: Pre rýchle nabíjanie je dôležité tiež umiestnenie svetiel. Nie je teda vhodné dávať moduly pod strechu alebo do tieňa. Ideálnym umiestnením je na juh.

Veľkou výhodou je tiež to, že solárne svietidlá nemusíte chodiť zapínať ručne. Majú tzv. súmrakový senzor, vďaka ktorému sa svetlo rozsvieti akonáhle zájde slnko, pokiaľ je teda dostatočne nabité.

Svietidlá so senzorom pohybu

Senzor pohybu je veľmi praktická vec, o tom už sme vyššie písali. Môže byť priamo súčasťou vonkajších svietidiel alebo s nimi byť dodatočne prepojený. Dôležité je však predovšetkým nastavenie vonkajšieho snímača.

Pri výbere svietidiel s pohybovým senzorom dbajte na uhol a rozsah snímania, ale aj dobu svitu. U niektorých svietidiel totiž tieto parametre nemožno upravovať, preto je podstatné si pozorne naštudovať popis výrobku.

 • Uhol snímania – vyznačuje priestor zo strany na stranu, v ktorom je zaznamenaný pohyb a svetlo sa rozsvieti. Pri uhle 180° bude snímaná celá fasáda a žiadny pohyb senzoru teda neunikne. Stĺpikové svietidlá používané pri osvetlení ciest si vystačí aj s uhlom 120°. S väčším uhlom snímania však nikdy chybu neurobíte, uhol sa dá väčšinou nastaviť manuálne pomocou panelov.

 • Rozsah snímania – vyznačuje vzdialenosť, v ktorej je zaznamenaný pohyb. Pri nastavovaní je dobré zavolať si asistenta, ktorý prechádzaním sem a tam senzor vyskúša. Následne stačí len doladiť všetko k dokonalosti.

 • Čas svitu – označuje dobu, počas ktorej bude svietidlo rozsvietené. Pri tomto parametre je dobré brať do úvahy účel svietidla. Inak dlho vám bude trvať cesta autom do garáže a iný čas vám potrvá, kým prídete s nákupom k domovým dverám. Čas svitu sa pohybuje od niekoľko sekúnd až po niekoľko minút a možno ho väčšinou nastaviť podľa potrieb.

 • Citlivosť svetla na pohyb – hodí sa v prípade, že máte domáceho maznáčika, ktorý rád trávi čas na záhrade. Ak nechcete, aby jeho pobehovanie neustále svetlo zapínalo, môžete tento ovládač nastaviť cca na polovicu jeho rozsahu. 

Snímače môžu využívať štyri druhy senzorov:

 • pasívne infračervené senzory (PIR senzory) – zachytávajú tepelný obraz a reagujú na zmeny tepla, hodia sa napríklad na záhradu so psom
 • vysokofrekvenčné alebo radarové senzory – využívajú elektromagnetické vlny
 • ultrazvukové senzory – používajú sa iba v interiéroch, pretože pracujú s odrazom zvuku
 • kamerové senzory – elektronicky analyzujú obsah obrazu

Aké svietidlá so zabudovaným pohybovým senzorom môžete zohnať? Sú to:

 • nástenné svietidlá
 • stropné svietidlá
 • osvetlenie ciest
 • stĺpikové svietidlá
 • vonkajšie svetlá s kamerou

Treba poznamenať, že ostatné druhy osvetlenia sa dajú so senzorom pohybu prepojiť dodatočne.

Osvetlenie domového čísla

Pre tých, ktorí chcú, aby ich domové číslo bolo vidieť na prvý pohľad aj za tmy existuje tiež osvetlenie domového čísla. Sú to v podstate rôzne typy nástenných svietidiel pripomínajúce tabuľku, na ktorých je napísané číslo domu.

Ani tu nie ste obmedzení tvarmi, veľkosťou či vyhotovením.

Vonkajšie technické svietidlá

Technické svietidlá možno prirovnať k priemyselným žiarovkám. Ide o svietiacu trubicu, ktorú možno pripevniť na rôzne povrchy do rôznych polôh. Využitie nájdu napríklad v dielni alebo vonkajšej kuchyni.

Ako sa vonkajšie svetlo montuje?

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Ponuka svietidiel, ktoré možno zaradiť medzi vonkajšie lampy, je skrátka príliš široká. Umiestnenie dekoratívnej solárnej gule so zemným hrotom do záhonu je jedna vec. No inštalácia zapusteného svietidla na príjazdovú cestu je úplne iná vec. Všetko teda závisí od modelu lampy.

Praktický montážny návod je obvykle súčasťou každého balenia. Ideálnym riešením by však bolo zadať prácu dôveryhodnému elektrikárovi, čo lampe prospeje a ušetrí vaše nervy.

Ktoré miesta nezabudnúť osvietiť a aké svietidlo použiť

Vonkajšie priestory vrátane záhrad sú veľmi rozmanitým priestorom. Na aké časti by ste pri osvetlovaní vonkajších priestorov okolo domu nemali v žiadnom prípade zabudnúť? 

Osvetlenie vchodových dverí 

Nezabudnite osvietiť vaše vchodové dvere. Pri návrate domov vo večerných hodinách iste oceníte, keď si na kľúčovú dierku nebudete musieť svietiť mobilným telefónom. Ako veľmi dobré sa v tomto prípade javia svietidlá s pohybovým senzorom. Podobne si môžete zabezpečiť aj osvetlenie domovního čísla. 

Osvetlenie prístupových ciest 

Dôležité je aj osvetlenie prístupových ciest - všetkých chodníkov, záhonov alebo aj osvetlenie okolo bazénu. Toto osvetlenie je nevyhnutné pre bezpečnú orientáciu v záhrade. Podobne je tomu aj v prípade osvetlenia príjazdovej cesty. Pre tieto účely sa vám budú iste hodiť nájazdové svietidlá alebo stĺpikové záhradné lampy. 

Bazénové osvetlenie 

Ak máte v záhrade bazén, nemali by ste zabudnúť ani na jeho osvetlenie. Večerné nečakané kúpanie v podobe pádu do neosvetleného bazéna nepoteší nikoho. Okrem osvetlenia okolo bazénu nie je od veci ani osvetlenie priamo v bazéne. V tomto prípade sa starostlivo zamerajte na odolnosť bazénových svetiel. Aj ich inštalácii odporúčame prenechať odborníkom. 

Osvetlenie verandy, terasy alebo pergoly 

Najčastejšie ľudia zháňajú osvetlenie na verandu, terasu alebo pod pergolu. To sú časté a obľúbené relaxačné zóny v záhradách, kde človek odpočíva, číta si, pozýva priateľov na kávu alebo večerné posedenie v letných mesiacoch. 

Ani tu by preto nemalo chýbať príjemné osvetlenie. Vyberať si môžete zo stropných aj vonkajších nástenných svietidiel. 

Tam, kam elektrina nedosiahne 

Radi by ste osvietili nejakú časť vonkajšieho priestoru, ale v blízkosti nie je zdroj elektriny? Nevešajte hlavu! Dnes existujú dve základné možnosti ako svietiť aj tam, kde nie je zdroj elektrickej energie. 

Zaobstarať si môžete vonkajšie svetlá na klasické batérie, alebo práve solárne svietidlá, ktoré využívajú alternatívny zdroj energie, slnečné žiarenie.

Stránka 1 z 5 - 145 položiek celkom
7009 nastenne svietidlo flavio square ozzo 1a gu10 ip54 anthracite Kód: FLAVIO-SQUARE-1A
5713 nastenne svietidlo gamp 2xgu10 d black
€11,94
Kód: 4019
7012 nastenne svietidlo flavio square ozzo 2a gu10 ip54 anthracite Kód: FLAVIO-SQUARE-2A
5557 solarne svietidlo sopla led 36 0 06w black cold white Kód: 3938
5365 sumrakovy senzor elf 10a
€4,17
Kód: 3868
5380 bodove svietidlo fin led c 3w black neutral white Kód: 3873
5608 stropne svietidlo zorba dwl gu10 black Kód: 3954/2
3817 nastenne svietidlo forest 2xgu10 d
€20,30
Kód: 3014
4900 pixi pir white
€8,53
Kód: 3695
5374 bodove svietidlo fin led c 3w silver neutral white Kód: 3871
5710 nastenne svietidlo gamp gu10 d black
€9,59
Kód: 4018
5704 nastenne svietidlo gamp gu10 c black
€9,59
Kód: 4016
4783 vonkajsia zahradna lampa gryf 50 e27 d Kód: 3654
4513 solarne svietidlo ibra led 0 18w cold white Kód: 3549
3814 nastenne svietidlo forest gu10 d
€15,27
Kód: 3013
7045 nastenne svietidlo hage ozzo gu10 ip54 black
Novinka
Kód: OGR001
5371 sumrakovy senzor elf 15a
€8,53
Kód: 3870
5362 sumrakovy senzor elf 6a
€3,18
Kód: 3867
4666 vonkajsia lampa forest 50 gu10 c
€35,73
Kód: 3602
6871 podhladove bodove svietidlo tico ozzo 112sh wh gu10 ip44 white Kód: TICO-112SH-WH
5707 nastenne svietidlo gamp 2xgu10 c black
€11,94
Kód: 4017
5512 pohybovy senzor patrol pir 180 black
€9,61
Kód: 3923
5170 nastenne svietidlo aron led c 18w black neutral white Kód: 3801
5167 nastenne svietidlo aron led c 12w black neutral white Kód: 3800
5011 stropne svietidlo major led c 18w white neutral white Kód: 3742
4672 vonkajsia lampa forest 50 gu10 d
€35,73
Kód: 3604
Hore
Ďalšie produkty
Doprava ZADARMO
Doprava ZADARMO
k objednávke nad 30 €
Garancia
Garancia
najnižšiej ceny na SR